Jak przeprowadzać rozliczenia międzyzakładowe spółek strefowych
CIT/PIT | Prowadzenie kilku zakładów na terenie SSE może zminimalizować ryzyko niewykorzystania pomocy publicznej i zoptymalizować obowiązki wobec fiskusa. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa poza strefą wpływa natomiast na wysokość zwolnienia podatkowego.
Oszczędności podatkowe uzyskane w związku z działalnością na terenie specjalnych stref ekonomicznych umożliwiły wielu przedsiębiorcom rozpoczęcie nowych inwestycji. Spółki strefowe coraz częściej rozbudowują swoje zakłady na terenach stref, a także wznoszą nowe hale produkcyjne i fabryki poza obszarem strefowym. Z podatkowego punktu widzenia niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest rozwój inwestycyjny w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Jednak od 1 stycznia 2001 r., zgodnie z przepisami ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych oraz właściwego dla każdej strefy rozporządzenia Rady Ministrów ustanawiającego daną strefę, przedsiębiorcy strefowi mogą rozwijać swoją działalność również poza terenem strefy i często ze względów formalnych korzystają z tej możliwości.
Dwa miejsca z jedną ewidencją...
Zgodnie z ugruntowaną linią interpretacyjną przedsiębiorca posiadający w specjalnej strefie ekonomicznej dwa miejsca prowadzenia działalności (na podstawie dwóch zezwoleń) może prowadzić jedną ewidencję rachunkową w celu obliczenia dochodu z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Stanowisko to zostało potwierdzone m.in. w interpretacjach Izby Skarbowej w Katowicach z 10 października 2013 r. (IBPBI/2/423-829/13/JD) oraz Izby Skarbowej w Łodzi z 13 grudnia 2013 r. (IPTPB3/423-367/13-3/MF). W tym drugim piśmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta