Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elektorat zmiennym jest

12 listopada 2014 | Rzecz o polityce | Eliza Olczyk
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa

Wyniki starcia o sejmiki to tylko większy sondaż

Politycy i komentatorzy prześcigają się w stwierdzeniach, że nadchodzące wybory samorządowe są najważniejszym sprawdzianem przed wielkim przyszłorocznym bojem politycznym i właściwie przesądzą o wyniku wyborów parlamentarnych. Dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekują niedzielnego werdyktu Polaków.

Były działacz PiS, a dziś zaprzysięgły wróg tej formacji, Michał Kamiński już ogłosił, że Jarosław Kaczyński przegra wybory samorządowe, a w ślad za tym przegra przyszłoroczne wybory do Sejmu i Senatu. Niewykluczone, że tak właśnie się stanie, ale na pewno nie z powodu wyniku w wyborach lokalnych. Bo gdyby prześledzić rezultaty wyborów do sejmików i porównać je z efektem głosowania Polaków do parlamentu, to okazuje się, że jedne i drugie mają ze sobą niewiele wspólnego.

Wróżenie z fusów

Wybory do sejmików samorządowych odbędą się po raz piąty, ale dopiero od 2006 roku poprzedzały wybory parlamentarne, co było efektem skrócenia kadencji Sejmu o dwa lata. Komentatorzy sceny politycznej zawsze usiłowali wywróżyć na podstawie wyników tych wyborów, co się wydarzy w przyszłości na scenie politycznej. Na początku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament