Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekreacja z obniżoną stawką

12 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Ewelina Kalita Paweł Barnik
Paweł Barnik
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Barnik

VAT | Zgodnie z orzecznictwem NSA nie powinno się definiować wstępu wyłącznie jako prawa wejścia do określonego obiektu świadczącego usługi, bez możliwości aktywnego korzystania z jego wyposażenia. Organy podatkowe twierdzą jednak inaczej.

Ewelina Kalita , Paweł Barnik

Ustawodawca wskazuje wiele sytuacji, w których można zastosować obniżoną stawkę VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT stawką 8 proc. należy opodatkować dostawę towarów i świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, w tym różnego rodzaju usługi związane z kulturą, sportem, rozrywką czy rekreacją, ale tylko w zakresie określonym przez przepis. To samo dotyczy usług świadczonych przez siłownie, kluby fitness, szkoły tańca i inne podobne placówki, czyli zgodnie z ustawą o VAT – „pozostałych usług związanych z rekreacją". Załącznik nr 3 do ustawy o VAT w poz. 186 wskazuje, że pozostałe usługi związane z rekreacją podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 8 proc. „wyłącznie w zakresie wstępu".

Przepis budzi wątpliwości

Niejasne sformułowanie powołanego przepisu przyczyniło się do rozbieżności interpretacyjnych na linii podatnicy–organy podatkowe. Przedsiębiorcy prowadzący siłownie, kluby sportowe itp. zwracali się niejednokrotnie do organów podatkowych o wydanie interpretacji indywidualnych, twierdząc, że karnety czy bilety wstępu, które oferują swoim klientom, powinny podlegać stawce 8 proc. Organy podatkowe konsekwentnie zajmowały jednak w takich sprawach stanowisko, zgodnie z którym bilety te upoważniają nie tylko do wstępu do określonego obiektu, ale także do korzystania z jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament