Rekreacja z obniżoną stawką
VAT | Zgodnie z orzecznictwem NSA nie powinno się definiować wstępu wyłącznie jako prawa wejścia do określonego obiektu świadczącego usługi, bez możliwości aktywnego korzystania z jego wyposażenia. Organy podatkowe twierdzą jednak inaczej.
Ewelina Kalita , Paweł Barnik
Ustawodawca wskazuje wiele sytuacji, w których można zastosować obniżoną stawkę VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT stawką 8 proc. należy opodatkować dostawę towarów i świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, w tym różnego rodzaju usługi związane z kulturą, sportem, rozrywką czy rekreacją, ale tylko w zakresie określonym przez przepis. To samo dotyczy usług świadczonych przez siłownie, kluby fitness, szkoły tańca i inne podobne placówki, czyli zgodnie z ustawą o VAT – „pozostałych usług związanych z rekreacją". Załącznik nr 3 do ustawy o VAT w poz. 186 wskazuje, że pozostałe usługi związane z rekreacją podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 8 proc. „wyłącznie w zakresie wstępu".
Przepis budzi wątpliwości
Niejasne sformułowanie powołanego przepisu przyczyniło się do rozbieżności interpretacyjnych na linii podatnicy–organy podatkowe. Przedsiębiorcy prowadzący siłownie, kluby sportowe itp. zwracali się niejednokrotnie do organów podatkowych o wydanie interpretacji indywidualnych, twierdząc, że karnety czy bilety wstępu, które oferują swoim klientom, powinny podlegać stawce 8 proc. Organy podatkowe konsekwentnie zajmowały jednak w takich sprawach stanowisko, zgodnie z którym bilety te upoważniają nie tylko do wstępu do określonego obiektu, ale także do korzystania z jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta