Kiedy urząd może nakazać zwrot dotacji
Naruszeniem procedur dotyczących wydatkowania środków unijnych, uzasadniającym decyzję o zwrocie dotacji, jest również postępowanie niezgodne z umową o dofinansowanie.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 22 maja 2014 r., I SA/Ol 338/14.
Beneficjent zawarł z instytucją zarządzającą umowę o dofinansowanie projektu ze środków unijnych. W czasie kontroli stwierdzono, że część środków została wydatkowana niezgodnie z umową.
Instytucja zarządzająca wezwała beneficjenta do zwrotu części pobranego dofinansowania wraz z odsetkami. Po upływie wyznaczonego w wezwaniu terminu organ wszczął z urzędu postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji nakazującej beneficjentowi zwrot ww. środków. W uzasadnieniu wskazano, że beneficjent naruszył zapis umowy o dofinansowanie, zgodnie z którym nie wolno mu nabywać jakichkolwiek towarów, usług, dóbr niematerialnych oraz rzeczy ruchomych i nieruchomości od podmiotów, z którymi posiada powiązania osobiste lub organizacyjne. Według organu ustalony stan faktyczny wypełnił dyspozycję art. 207 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych (u.f.p.), według którego w przypadku, gdy środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta