Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy urząd może nakazać zwrot dotacji

12 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Paulina Wojszczyk
Paulina Wojszczyk
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paulina Wojszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Naruszeniem procedur dotyczących wydatkowania środków unijnych, uzasadniającym decyzję o zwrocie dotacji, jest również postępowanie niezgodne z umową o dofinansowanie.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 22 maja 2014 r., I SA/Ol 338/14.

Beneficjent zawarł z instytucją zarządzającą umowę o dofinansowanie projektu ze środków unijnych. W czasie kontroli stwierdzono, że część środków została wydatkowana niezgodnie z umową.

Instytucja zarządzająca wezwała beneficjenta do zwrotu części pobranego dofinansowania wraz z odsetkami. Po upływie wyznaczonego w wezwaniu terminu organ wszczął z urzędu postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji nakazującej beneficjentowi zwrot ww. środków. W uzasadnieniu wskazano, że beneficjent naruszył zapis umowy o dofinansowanie, zgodnie z którym nie wolno mu nabywać jakichkolwiek towarów, usług, dóbr niematerialnych oraz rzeczy ruchomych i nieruchomości od podmiotów, z którymi posiada powiązania osobiste lub organizacyjne. Według organu ustalony stan faktyczny wypełnił dyspozycję art. 207 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych (u.f.p.), według którego w przypadku, gdy środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament