Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Manewry przed wojną

12 listopada 2014 | Rzecz o polityce | Andrzej Stankiewicz
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

Wybory samorządowe to test przetrwania

Kończąca się kampania dobrze pokazuje, w jakim stanie znajduje się polska scena polityczna na rok przed kluczowym rozdaniem – wyborami parlamentarnymi, które zdecydują o dalszych losach obecnych liderów. Scena polityczna komponuje się na nowo, a wpływa na to głównie wyjazd do Brukseli Donalda Tuska, konflikty wewnętrzne w PiS oraz zmiany na lewicy będące konsekwencją upadku Twojego Ruchu. Wynik wyborów samorządowych pokaże aktualny układ sił. Bo to ostatni test przed prawdziwą wojną o władzę.

PO: za Kopacz robi się tłoczno

Dla Platformy kończąca się kampania jest budowaniem partii na nowo, po emigracji Tuska, który dominował nad PO przez ponad dekadę. Wybory to pierwszy sprawdzian dla nowej szefowej PO Ewy Kopacz, która objęła funkcję nie wskazana przez partię, tylko decyzją Tuska. Wygrywając wybory, Kopacz umocni pozycję i kupi sobie partyjny spokój do wyborów parlamentarnych. Przegrana przybliży widmo jej odsunięcia.

Sztab PO prezentuje Ewę Kopacz w dość przewidywalny, ale skuteczny sposób. Troskliwa lekarka, przykładna córka, matka i babcia, która chce zakończyć polityczne awantury. Jednym słowem – głos polskiej zdrowej prowincji na zepsutych politycznych salonach.

Jednocześnie kampania pokazała, że na razie jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament