Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka obrona dłużnika wekslowego

12 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Banaszek
Magdalena Banaszek
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Magdalena Banaszek
źródło: Rzeczpospolita

Jeżeli wraz z indosem zostanie dokonany przelew wierzytelności, nie dochodzi do wyłączenia zarzutów ze stosunku podstawowego między dłużnikiem a zbywcą. Dłużnikowi wekslowemu przysługuje wobec indosatariusza obrona w takim zakresie, w jakim mógłby ją podjąć przeciwko remitentowi.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 maja 2014 r., V CSK 400/13.

W komentowanej sprawie pozwany prezes zarządu spółki A wręczył spółce B weksel własny in blanco na zabezpieczenie roszczeń spółki B z tytułu zapłaty za towary sprzedane A (weksel gwarancyjny). Z treści deklaracji wekslowej wynikało, że wystawca składa do dyspozycji B weksel in blanco z możliwością jego wypełnienia na kwotę odpowiadającą sumie wymagalnych zobowiązań spółki A wobec tego podmiotu z tytułu zapłaty za sprzedane towary, opatrzenia klauzulą „bez protestu" i datą płatności według własnego uznania.

Weksel został uzupełniony przez spółkę B, a następnie indosowany na rzecz spółki C. W tej samej dacie spółka B dokonała przelewu wierzytelności zabezpieczonej wekslem na rzecz C. Spółka C wystąpiła przeciwko A o zapłatę należności. Postępowanie zostało umorzone z powodu ogłoszenia upadłości likwidacyjnej spółki A, wobec czego spółka C wystąpiła przeciwko pozwanemu o zapłatę należności wynikającej z weksla.

Sąd okręgowy wydał nakaz zapłaty, do którego pozwany wniósł zarzuty, w których odwołał się do stosunku podstawowego, wywodząc, że wierzytelność spółki B nie istnieje na skutek jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament