Termin powrotu do preferencji cały czas budzi wątpliwości
Prawo do zwolnienia podmiotowego można stracić albo z niego zrezygnować. Przedsiębiorca ma także prawo ponownie z niego zacząć korzystać. Ale dopiero po określonym czasie.
W przypadku przekroczenia pełnego lub proporcjonalnego limitu, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Ze zwolnienia można też zrezygnować w sposób dobrowolny. W obu przypadkach podatnik jest wtedy zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i sporządzenia miesięcznych lub kwartalnych rozliczeń z tytułu VAT.
Przy rezygnacji dobrowolnej zgłoszenie trzeba jednak złożyć przed początkiem miesiąca, w którym doszło do rezygnacji. Gdy zaś rezygnujemy ze zwolnienia od samego początku, zgłoszenie należy zrobić przed dniem wykonania pierwszej czynności.
Utrata lub rezygnacja ze zwolnienia nie jest oczywiście nieodwracalna. Zgodnie z art. 113 ust. 11 oraz 11a ustawy o VAT podatnicy, którzy utracili prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub z tego zwolnienia zrezygnowali, mogą ze zwolnienia ponownie skorzystać, jednak nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym to prawo utracili lub z niego zrezygnowali.
Bardzo istotną kwestią jest to, że przy powrocie do zwolnienia, w celu ustalenia, czy sprzedaż nie przekroczyła 150 tys. zł, do jej wartości nie wlicza się kwot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta