Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wybrać zwycięzcę tysięcy lokalnych pojedynków

12 listopada 2014 | Rzecz o polityce | Paweł Majewski
Jak zmieniały się sondaże w czasie kampanii wyborczej
źródło: Rzeczpospolita
Jak zmieniały się sondaże w czasie kampanii wyborczej

Sondaże pokazują, kto najwięcej zyskał na kampanii wyborczej

Ostatni przed wyborami samorządowymi sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej" to najlepsze narzędzie, by ocenić skuteczność kampanii poszczególnych ugrupowań. Choć badani nie byli pytani o najbliższe wybory, ale o przyszłoroczną elekcję parlamentarną, to na przestrzeni kilkunastu tygodni dobrze widać, jak kształtowały się nastroje elektoratów, które w niedzielę wybiorą m.in. radnych sejmików i włodarzy swoich miast.

Badanie zostało przeprowadzone w piątek i sobotę, 7 i 8 listopada, czyli w czasie, gdy dopiero rozwijała się afera związana z posłami PiS Adamem Hofmanem, Mariuszem Antonim Kamińskim i Adamem Rogackim. Kiedy w piątek późnym popołudniem okazało się, że mogli chcieć wyłudzić od Sejmu zwrot za przejazd samochodem do Madrytu (polecieli samolotem), partia usunęła ich ze  swoich szeregów. Dziś trudno jeszcze oszacować skutki tej afery. Pewne jest, że główna siła opozycyjna zaczęła tracić do rządzących,  jeszcze nim nastąpiła kulminacja negatywnych dla niej wiadomości.

Dwa miesiące stabilizacji notowań PO

Gdyby w minioną niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, weszłyby do niego cztery partie. Tak jak w 2011 r., najwięcej posłów wprowadziłoby PO, które poparłoby 33 proc. badanych. Notowania tej partii utrzymują się na tym poziomie od czterech pomiarów, czyli od końca września. W tym samym okresie poparcie PiS...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament