Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy możliwe jest składanie oświadczeń o potrąceniu

12 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Agnieszka Raczyńska
Agnieszka Raczyńska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Raczyńska

PRZEDSIĘBIORCY | Jedną z metod rozliczenia zobowiązań pomiędzy kontrahentami jest kompensata, czyli wzajemne umorzenie wierzytelności. Na czym ono polega?

Kompensata, czyli potrącenie wierzytelności, jest jednym ze sposobów wygaśnięcia zobowiązań między podmiotami prawa cywilnego. W przypadku skompensowania się długu z wierzytelnością pokrywają się one wzajemnie i strony nie muszą się rozliczać pieniężnie. Istotą potrącenia jest to, iż wartość jednej wierzytelności zalicza się na poczet drugiej, a żaden z wierzycieli nie otrzymuje swojego świadczenia, lecz zostaje zwolniony ze swojego zobowiązania do wartości wierzytelności niższej.

Kompensaty można dokonać, jeżeli dwie osoby są wobec siebie jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem. Kompensata pozwala na szybkie umorzenie wzajemnych wierzytelności. Potrącone mogą być tylko wierzytelności pieniężne oraz rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku. Potrącenie występuje w obrocie w dwóch postaciach: jako potrącenie ustawowe bądź umowne.

Ważne są terminy

Zwlekanie z egzekucją zobowiązania pieniężnego może doprowadzić do przedawnienia roszczenia o zapłatę. W sprawach dotyczących działalności gospodarczej okres przedawnienia wynosi trzy lata, jeżeli zatem wierzytelność uległa przedawnieniu, to dłużnik może skutecznie podnosić zarzut przedawnienia. Przedawnionymi wierzytelnościami można jednak skutecznie, po spełnieniu przesłanek określonych ustawowo, uregulować swoje zobowiązania wobec kontrahenta. Upływ terminu przedawnienia nie wyłącza bowiem możliwości przedstawienia przedawnionej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament