Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarb nad Eufratem

12 listopada 2014 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Tak wyobrażał sobie Zeusa starożytny artysta dwa tysiące lat temu
źródło: AFP
Tak wyobrażał sobie Zeusa starożytny artysta dwa tysiące lat temu

Archeologia | Wspaniałe antyczne mozaiki sprzed dwóch tysiącleci odsłonili tureccy badacze na południu kraju - pisze Krzysztof Kowalski.

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Ankarze, zespołem kieruje dr Kutalmis Gorkay.  Poinformował o tym turecki dziennik „Hurriyet Daily News". Archeolodzy odkopali trzy fenomenalnie zachowane mozaiki podłogowe przestawiające portrety bogów oraz wielkich postaci starożytnego świata. Znajdują się one w ruinach antycznego miasta Zeugma opodal współczesnego Gaziantep na południu Turcji, nad Eufratem.

Zeugma (po grecku most pontonowy, połączenie) została założona około 300 roku p.n.e. przez Seleukosa, jednego z generałów Aleksandra Macedońskiego. Miasto strzegło przeprawy przez Eufrat.

W 64 roku p.n.e. opanowali je Rzymianie, od tego momentu jeszcze zyskało na znaczeniu. Była tam ulokowana komora celna (archeolodzy znaleźli ponad 65 tys. glinianych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament