Skarb nad Eufratem
Archeologia | Wspaniałe antyczne mozaiki sprzed dwóch tysiącleci odsłonili tureccy badacze na południu kraju - pisze Krzysztof Kowalski.
Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Ankarze, zespołem kieruje dr Kutalmis Gorkay. Poinformował o tym turecki dziennik „Hurriyet Daily News". Archeolodzy odkopali trzy fenomenalnie zachowane mozaiki podłogowe przestawiające portrety bogów oraz wielkich postaci starożytnego świata. Znajdują się one w ruinach antycznego miasta Zeugma opodal współczesnego Gaziantep na południu Turcji, nad Eufratem.
Zeugma (po grecku most pontonowy, połączenie) została założona około 300 roku p.n.e. przez Seleukosa, jednego z generałów Aleksandra Macedońskiego. Miasto strzegło przeprawy przez Eufrat.
W 64 roku p.n.e. opanowali je Rzymianie, od tego momentu jeszcze zyskało na znaczeniu. Była tam ulokowana komora celna (archeolodzy znaleźli ponad 65 tys. glinianych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta