Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obniżka etatu nie uchroni przed zwolnieniem

12 listopada 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Co do zasady nie wolno zwolnić pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego, która zamiast z niego korzystać, złożyła wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Jest to dopuszczalne jedynie wyjątkowo.

Kodeks pracy w szczególny sposób chroni zatrudnienie osób uprawnionych do urlopu wychowawczego decydujących się na obniżenie wymiaru swego czasu pracy. Według art. 1867 kodeksu pracy podwładny uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.

W takim przypadku firma musi uwzględnić wniosek pracownika i obniżyć jego wymiar czasu pracy. Ma to istotne konsekwencje dla ochrony zatrudnienia pracownika, gdyż według art. 1868 § 1 k.p. szef nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego etatu, ale nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Kiedy można zwolnić

Ochrona zatrudnienia pracownika, który wystąpił o obniżenie wymiaru etatu, trwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament