Komornicy: szukajcie, a nie znajdziecie
Kolejne „reformy” przepisów poświęconych egzekucji zmierzają do tego, by dłużnicy czuli się jeszcze bardziej komfortowo – zwraca uwagę radca prawny.
Chyba nie trzeba tłumaczyć, że powodzenie każdej egzekucji zależy od szybkiego i pełnego ustalenia majątku dłużnika. Nieocenionym źródłem informacji bywają wyciągi z rachunków bankowych, w szczególności gdy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą. Pozwalają ustalić, komu dłużnik sprzedaje towar, dla kogo wykonuje usługi, mówiąc inaczej, u kogo ma wierzytelności (pieniądze do odzyskania). A przy niektórych branżach, takich jak np. branża budowlana, sprzedaż paliw, sprzedaż hurtowa towarów, wierzytelności te powstają na ogromne kwoty i dają realną szansę zaspokojenia wierzycieli.
Banki są wzorem dyskrecji
Wydawałoby się, że nic nie powinno stać na przeszkodzie takim działaniom. Tym bardziej że znajdują one podstawę w dwóch przepisach. Po pierwsze, w art. 761 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), zgodnie z którym organ egzekucyjny może żądać od organów administracji publicznej, organów podatkowych, rentowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta