Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komornicy: szukajcie, a nie znajdziecie

12 listopada 2014 | Rzecz o prawie | Agnieszka Lisak
Agnieszka Lisak
źródło: materiały prasowe
Agnieszka Lisak

Kolejne „reformy” przepisów poświęconych egzekucji zmierzają do tego, by dłużnicy czuli się jeszcze bardziej komfortowo – zwraca uwagę radca prawny.

Chyba nie trzeba tłumaczyć, że powodzenie każdej egzekucji zależy od szybkiego i pełnego ustalenia majątku dłużnika. Nieocenionym źródłem informacji bywają wyciągi z rachunków bankowych, w szczególności gdy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą. Pozwalają ustalić, komu dłużnik sprzedaje towar, dla kogo wykonuje usługi, mówiąc inaczej, u kogo ma wierzytelności (pieniądze do odzyskania). A przy niektórych branżach, takich jak np. branża budowlana, sprzedaż paliw, sprzedaż hurtowa towarów, wierzytelności te powstają na ogromne kwoty i dają realną szansę zaspokojenia wierzycieli.

Banki są wzorem dyskrecji

Wydawałoby się, że nic nie powinno stać na przeszkodzie takim działaniom. Tym bardziej że znajdują one podstawę w dwóch przepisach. Po pierwsze, w art. 761 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), zgodnie z którym organ egzekucyjny może żądać od organów administracji publicznej, organów podatkowych, rentowych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament