Karuzela ze zgromadzeniami
Nieustające zmiany w ustawie ustrojowej, będącej swoistą konstytucją sądów, na pewno nie wpływają pozytywnie na funkcjo-nowanie sądów powszechnych – ostrzega prawnik.
W Sejmie rozpatrywany jest rządowy projekt kolejnej nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, zakładający m.in. zmniejszenie reprezentacji sędziów rejonowych w zgromadzeniach ogólnych sędziów okręgu. Zgromadzenia to ważny organ samorządu sędziowskiego, choć akurat sędziów nikt o zdanie nie pytał. Propozycja rządowa spotkała się z powszechną krytyką środowiska sędziowskiego. Negatywnie odniosło się do niej największe, skupiające 1/3 sędziów wszystkich szczebli w Polsce, Stowarzyszenie Iustitia. Podobnie zareagowało kilka zgromadzeń sędziów.
Wyjaśnijmy już na wstępie, że sędziowie rejonowi to około 3/4 wszystkich sędziów i to oni rozpatrują około 90 proc. spraw.
Na trzecim biegu
Zanim koalicyjni posłowie podniosą ręce i przycisną przycisk za rządową propozycją, warto prześledzić twórczość ustawodawcy dotyczącą zmian ustroju sądów w ciągu ostatnich 25 lat, zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta