Tajemnice spotkania w Krzyżowej
Polska zgadzała się na demokratyzację NRD, ale nie na zjednoczenie Niemiec – wynika z odtajnionych depesz MSZ.
W środę polski MSZ odtajni i opublikuje szyfrogramy dotyczące historycznego spotkania Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego w Krzyżowej. „Rzeczpospolita" poznała je pierwsza.
25 lat temu, 12 listopada 1989 roku, w Krzyżowej odprawiona została msza św., w czasie której doszło do symbolicznego pojednania polsko-niemieckiego. Udział w niej wzięli pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Za symboliczny początek nowego otwarcia w relacjach obu krajów uznano moment, kiedy w trakcie nabożeństwa szefowie obu rządów objęli się na znak przekazania sobie pokoju.
Miał być Rakowski?
Krzyżowa była i jest symbolem oporu wobec nazizmu w Niemczech. Podczas wojny działała tam jedna z grup ruchu oporu w III Rzeszy, tzw. Krąg z Krzyżowej. – Spotkanie premierów obu krajów było planowane od wiosny 1989 roku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta