Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zdobyć głosy za wszelką cenę

12 listopada 2014 | Rzecz o prawie | Tomasz Gąsior
Tomasz Gąsior
źródło: materiały prasowe
Tomasz Gąsior

Komitety wyborcze i sami kandydaci w walce o krzyżyk na liście często zapominają, że obowiązują ich reguły kodeksu wyborczego – zwraca uwagę prawnik.

Kampania przed wyborami samorządowymi wkroczyła w fazę decydującą o ich wyniku. Coraz większą aktywność wykazują w związku z tym zarówno komitety wyborcze, jak i sami kandydaci. Często zapominają jednak o podstawowych zasadach nie tylko prowadzenia, ale także finansowania tej kampanii, określonych w ustawie z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: kodeks). Jedną z częstszych nieprawidłowości jest prowadzenie kampanii wyborczej bez pisemnej zgody pełnomocnika. Zgodnie z art. 84 § 1 kodeksu kampanię na rzecz kandydatów na zasadzie wyłączności prowadzą komitety wyborcze, a zgodnie z art. 106 § 1 tej ustawy każdy wyborca może prowadzić agitację na rzecz kandydatów, ale po uzyskaniu pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego danego komitetu. Działanie bez takiej zgody (także przez kandydata) zagrożone jest karą grzywny albo aresztu (art. 499 komitetu).

Finansowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9989

Wydanie: 9989

Spis treści

Media planet

Zamów abonament