Zdobyć głosy za wszelką cenę
Komitety wyborcze i sami kandydaci w walce o krzyżyk na liście często zapominają, że obowiązują ich reguły kodeksu wyborczego – zwraca uwagę prawnik.
Kampania przed wyborami samorządowymi wkroczyła w fazę decydującą o ich wyniku. Coraz większą aktywność wykazują w związku z tym zarówno komitety wyborcze, jak i sami kandydaci. Często zapominają jednak o podstawowych zasadach nie tylko prowadzenia, ale także finansowania tej kampanii, określonych w ustawie z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: kodeks). Jedną z częstszych nieprawidłowości jest prowadzenie kampanii wyborczej bez pisemnej zgody pełnomocnika. Zgodnie z art. 84 § 1 kodeksu kampanię na rzecz kandydatów na zasadzie wyłączności prowadzą komitety wyborcze, a zgodnie z art. 106 § 1 tej ustawy każdy wyborca może prowadzić agitację na rzecz kandydatów, ale po uzyskaniu pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego danego komitetu. Działanie bez takiej zgody (także przez kandydata) zagrożone jest karą grzywny albo aresztu (art. 499 komitetu).
Finansowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta