Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najczęściej dwa miesiące na przygotowanie

17 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Adam Czekalski

Firmy zajmujące się doradztwem podatkowym, mechaniką pojazdową czy fryzjerstwem będą musiały mieć kasę niezależnie od osiąganych obrotów ze sprzedaży klientom indywidualnym oraz liczby odbiorców.

Nowe rozporządzenie utrzymuje dotychczasową podstawową zasadę. Utrata prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej następuje po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł (§ 5 ust. 1 rozporządzenia). W zakresie pozostałych zwolnień utrzymano również dwumiesięczny okres przejściowy. W odniesieniu do podatników, którzy musieliby wprowadzić do ewidencji więcej niż 5000 kas, okres przejściowy wynosi jeden rok.

Z automatu

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących (w odniesieniu do kwotowego limitu sprzedaży 20 000 zł netto) tracą  prawo do zwolnienia po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano nowe usługi podlegające fiskalizacji. Regulacja ta nie ma zastosowania do podmiotów, które przed upływem tego okresu zaprzestaną świadczenia tych usług (§ 5 ust. 8 rozporządzenia). W praktyce oznacza to, że podatnik wykonując jedną z nowych czynności podlegających obowiązkowo fiskalizacji (np. usługi doradztwa podatkowego) będzie automatycznie zobowiązany do zakupu i stosowania kasy fiskalnej,  niezależnie od spełnienia wymogów dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10019

Wydanie: 10019

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament