Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zimą trzeba załodze zapewnić więcej niż latem

17 grudnia 2014 | Dobra Firma | Anna Abramowska
Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
źródło: Rzeczpospolita
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców

Na posiłki profilaktyczne i ciepłe napoje mogą liczyć jedynie pracownicy. Osoby zatrudnione za zlecenie czy dzieło dostaną je, jeśli szef wykaże się empatią.

Rz: Przepisy BHP mówią wprost, jaką temperaturę trzeba zapewnić w miejscu pracy. W biurach, przy lekkiej pracy fizycznej temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. W halach produkcyjnych nie może spaść poniżej 14 st W jaki sposób sprawdzić temperaturę w pomieszczeniu?

Jeśli w miejscu, w którym wykonuje się pracę, temperatura jest niższa od gwarantowanej przepisami, należy o tym poinformować pracodawcę, a jeśli to nie przyniesie skutku –inspekcję pracy. Do określenia ciepła w pomieszczeniach pracy wskazania zwykłych termometrów pokojowych mogą być mało miarodajne. Powinno się to mierzyć termometrem spełniającym wymagania określone w ustawie – Prawo o miarach, tj. posiadającym ważne świadectwo wzorcowania wydane przez laboratorium mające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Zarówno mierzenie temperatury, jak i dokumentowanie jej zapisów powinno odbywać się według określonej procedury. Inspektor pracy podczas kontroli skargowej może np. zażądać okazania takich dokumentów. Ma prawo też, w razie wątpliwości, sam sprawdzić, jaka temperatura panuje na określonych stanowiskach.

Zgrabiałe ręce, powodujące nieprecyzyjne ruchy przy obsłudze maszyn czy taśmy, mogą doprowadzić do wypadku przy pracy. Czy niska temperatura usprawiedliwia odstąpienie od pracy? Czy powodem odmowy wykonywania etatowych zajęć jest jedynie wysokie ryzyko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10019

Wydanie: 10019

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament