Kto zapłaci za niejasną specyfikację
W razie wątpliwości wykonawcy jest on nie tylko uprawniony, ale i zobowiązany zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zaniechanie tej powinności może być podstawą zarzucenia mu niedochowania należytej staranności wymaganej od przedsiębiorcy.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 2014 r. (IV CSK 626/13).
Sąd Okręgowy zasądził od pozwanego (Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej) na rzecz powoda kwotę z tytułu nienależnie potrąconej kary umownej, ze względu na zwłokę w wykonaniu umowy o dzieło, zawartej w warunkach zamówienia publicznego, polegającej na dostarczeniu przez powoda pozwanemu samochodu ciężarowego o zabudowie specjalistycznej typu śmieciarka z żurawiem wraz z wyposażeniem i kompletem dokumentów. Po rozpoznaniu apelacji obu stron sąd apelacyjny zmienił wyrok SO w ten sposób, że oddalił powództwo, oddalił apelację powoda i zasądził koszty postępowania na rzecz pozwanego.
Sąd apelacyjny ustalił, że przed wadliwym wykonaniem zamówionego dzieła powód (jako wykonawca) nie skorzystał z możliwości przyznanych przez przepisy o zamówieniach publicznych, zwrócenia się do zamawiającego (pozwanego) o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), pomimo że nie miał wystarczającej wiedzy co do rodzaju pojemników, jakie posiada pozwany i do rozładunku których ma służyć zamówiony pojazd. W ten sposób naruszony został art. 354 § 2 Kodeksu cywilnego (k.c.), a pojazd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta