Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parter ze zwolnieniem, ale piwnica ze stawką podstawową

17 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Ewelina Kalita Paweł Barnik
Paweł Barnik
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Barnik

VAT | Oddanie do użytkowania tylko jednej kondygnacji budynku wiąże się z pierwszym zasiedleniem wyłącznie tej części. Ten wniosek z orzecznictwa powoduje wątpliwości, jak rozliczyć sprzedaż nie w pełni zasiedlonej nieruchomości.

Ewelina Kalita , Paweł Barnik

Sprzedaż budynku, budowli lub ich części może podlegać opodatkowaniu lub – po spełnieniu szczególnych przesłanek – być zwolniona z VAT. Kluczowe znaczenie dla określenia sposobu opodatkowania takiej transakcji ma moment pierwszego zasiedlenia nieruchomości. Problematyczne jest to, czy moment ten należy ustalać w odniesieniu do całej nieruchomości będącej przedmiotem dostawy, czy też w stosunku do jej poszczególnych części, w tym tych niewyodrębnionych prawnie.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w ustawie o VAT >patrz ramka na potrzeby regulacji ustanawiających zwolnienie z VAT w zakresie dostaw nieruchomości. Jak bowiem wynika z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim albo gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Ponadto w przypadku, gdy dostawa nieruchomości nie jest objęta tym zwolnieniem, może ona być zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, jeżeli spełnia łącznie dwa warunki.

1. Po pierwsze, sprzedającemu budynki, budowle lub ich części nie mogło przysługiwać w stosunku do tych obiektów prawo do odliczenia VAT.

2. Po drugie, podmiot ten nie poniósł wydatków na ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10019

Wydanie: 10019

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament