Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykonawca usług nie zawsze skorzysta z podwykonawcy

17 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Mateusz Kordowina
Mateusz Kordowina
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Mateusz Kordowina

PROCEDURA | Jest możliwość wskazywania przez zamawiającego w specyfikacji zamówienia części kluczowych, które mają być wykonane... wyłącznie przez przedsiębiorcę, pozyskującego konkretne zadanie.

Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) daje możliwość wskazywania przez zamawiającego w SIWZ części kluczowych zamówienia realizowanych wyłącznie przez wykonawcę, który pozyskał dane zamówienie. Zastrzeżenie samodzielnego wykonania kluczowych części zamówienia przez wybranego w przetargu przedsiębiorcę, na etapie realizacji umowy przejawia tym, że te części zamówienia będą przez niego (tzn. jego własny potencjał kadrowy) wykonywane. Nie będą mogły być realizowane przez jego podwykonawców.

Przykład

Firma Kowalskiego chce wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na usługi ochroniarskie. Jednak Kowalski dobrze wie, że do realizacji przedmiotu zamówienia jego przedsiębiorstwo jest za małe i będzie musiał skorzystać z usług podwykonawcy. W SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia) znalazł się zapis nakazujący wykonawcy ubiegającemu się o zamówienie osobiste wykonanie kluczowych części zamówienia. Nieszczęsne postanowienie uniemożliwia mu pozyskanie tego zamówienia. Kowalski ma jednak wątpliwości, co do poprawności takiego zapisu i pragnie się dowiedzieć, czy ingerencja zamawiającego w sposób realizowania zamówienia przez wykonawcę jest legalna.

Mniej potencjalnie zainteresowanych

Rezultatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10019

Wydanie: 10019

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament