Piwo przypomni o niepełnosprawności
Brak możliwości swobodnego poruszania się to jedna z najczęstszych barier w prowadzeniu normalnego życia. Od nowego roku będzie stanowił nową kategorię oskarżenia o dyskryminację osób z niesprawnościami - pisze Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu.
Do tej pory bowiem ograniczenie dostępności poza terenem pracy i uczelni nie było traktowane jako dyskryminujące. Batalia o prawa poszła jednak jeszcze dalej. Zrzeszenie w Göteborgu prowadzi kampanię o zmianę postawy wobec osób z dysfunkcjami jako grupy, która nie jest w stanie podejmować własnych decyzji. W walce ze stereotypami zrzeszenie wylansowało specjalne piwo pod nazwą CP, od skrótu paralysis cerebralis (porażenie mózgowe).
O dyskryminowaniu osób niepełnosprawnych raportowała Kristina Engwall. Raport analizuje 485 skarg przedstawicieli tej grupy, które napłynęły do rzecznika praw obywatelskich w ciągu 2012 r.
Johanna Kumlin, analityk rzecznika, tłumaczy, że wiele zgłoszeń dotyczy przeszkód w swobodzie poruszania się w sklepach, pociągach, toaletach, kawiarniach i barach. Zdarza się też, że osobom niewidomym mającym z sobą psa przewodnika, zabrania się wstępu do przestrzeni publicznej (np. do muzeum czy sklepu) ze względu na zakaz przyprowadzania zwierząt. W raporcie istnieją też zarzuty o nieudostępnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta