Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy wzmacniać naszą europejską solidarność

17 grudnia 2014 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Eric Piermont
źródło: AFP

Guillaume Faury | Kryzys ukraiński uwydatnił nowy typ zagrożeń – mówi prezes Airbus Helicopters.

Rz: Polska chce przeznaczyć ok. 2 mld euro na zakup nowych helikopterów. Tak duża inwestycja rzeczywiście poprawi bezpieczeństwo kraju?

Guillaume Faury: Kryzys ukraiński uwydatnił nowy typ zagrożeń. Kraje, które jak Polska graniczą bezpośrednio z Rosją, mogą być na to zagrożenie wystawione w sposób szczególny. Chodzi o ograniczone, ale za to bardzo szybkie uderzenie z zewnątrz na terytorium danego kraju, po którym agresor może co prawda się wycofać, ale pozostawiając na miejscu korzystny dla siebie układ sił. Otóż nie ma na to lepszej ochrony niż helikoptery.

Dlaczego?

Pozwalają one błyskawicznie przenieść sprzęt, wojsko, broń na teren, który nie jest przygotowany do obrony. Zdajemy sobie sprawę, że Polskie władze bardzo dobrze przeanalizowały tego typu zagrożenie. Taki atak może być przeprowadzony z powietrza i wówczas najlepszą obronę przeciw niemu zapewniają systemy obrony przeciwlotniczej, którą Polska chce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10019

Wydanie: 10019

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament