Gorzki lek pomógł na śmiertelną chorobę
Dziesięć ustaw, które zmieniły ustrój gospodarczy w Polsce
– Gospodarka polska jest ciężko chora. Konieczna jest operacja – głębokie chirurgiczne cięcie – tak mówił Leszek Balcerowicz 17 grudnia 1989 r., gdy przedstawiał w Sejmie program reform nazwany potem planem Balcerowicza.
Co najbardziej gospodarce dolegało? Socjalistyczna gospodarka nakazowo-rozdzielcza doszła do kresu swoich możliwości. Znalazła się na skraju bankructwa, trzeba było ją natychmiast reanimować, wprowadzając jednocześnie podstawowe zasady wolnego rynku: wolny przepływ kapitału i pracy.
Krajobraz przed bitwą
W styczniu 1989 r. ceny w sklepach były o ponad 80 proc. wyższe niż rok wcześniej. Potem było jeszcze gorzej, bo ostatni komunistyczny rząd urynkowił ceny żywności. W lipcu roczna inflacja wynosiła już 104 proc., w październiku – ponad 400 proc., w grudniu – ponad 600 proc. I szybowała dalej. W szczytowym momencie, w lutym 1990 r. ,sięgała już prawie 1200 proc.
W ślad za galopującymi cenami szły podwyżki płac w państwowych przedsiębiorstwach i sferze budżetowej. To było rujnujące dla kasy państwa, która i tak świeciła pustkami. Dług wobec zagranicy, wynoszący wówczas ok. 42 mld dolarów (a wartość wpływów eksportowych w walutach wymienialnych stanowiła raptem 6 mld dolarów), nie był spłacany już od kilku lat.
Państwo przejadało depozyty gospodarstw domowych, choć wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta