Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zdublowanej czasówce nie zawsze związanie bezterminowe

17 grudnia 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

FORMALNOŚCI | Zasadniczo po dwóch umowach o pracę na czas określony między tymi samymi stronami firma musi podpisać kontrakt na czas nieokreślony. Ale nie zawsze jest to konieczne.

Ewa Drzewiecka

Wariant 1. Inna umowa

Artykuł 251 § 3 k.p. wprost przewiduje, że reguła trzeciego kontraktu na czas nieokreślony nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych na zastępstwo oraz w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym albo zadań realizowanych cyklicznie. Przykładowo będą to kontrakty sezonowe. W obu przypadkach są to umowy o pracę na czas określony, zawierane w szczególnych okolicznościach.

Nie ma jednak przeszkód, aby firma po dwóch terminowych kontraktach sięgnęła po umowę na czas wykonywania pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 8 lipca 2009 r., I PK 46/09) czy umowę cywilnoprawną. W obu przypadkach istotne jest to, aby ukształtować zatrudnienie w sposób odpowiadający zawartym umowom. Innymi słowy, taki kontrakt nie może istnieć wyłącznie na papierze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10019

Wydanie: 10019

Spis treści

Pierwsza strona

Media planet

Zamów abonament