Czy centralizacja w grupie kapitałowej zawsze jest bezpieczna
Działania reorganizacyjne powinny mieć wymiar realny i prowadzić do zwiększenia efektywności procesów gospodarczych podmiotów zbywających określone funkcje. Gdy warunki te nie zostaną spełnione, organy podatkowe mogą zakwestionować istotę restrukturyzacji.
Na działalność każdego przedsiębiorstwa składają się podstawowe procesy biznesowe (ang. core business, np. produkcja, dystrybucja, świadczenie usług będących przedmiotem działalności) oraz procesy pomocnicze (wsparcia), np. funkcje informatyczne, księgowo-finansowe, administracyjne, kadrowo-płacowe, zakupowe. Rutynowy charakter procesów wsparcia stwarza szansę na możliwość ich standaryzacji i centralizacji. Procesy te w przypadku wielu grup kapitałowych koncentrowane są ramach przeznaczonych do tego spółek, które świadczą usługi wsparcia na rzecz pozostałych podmiotów z grupy.
W jakim celu
Centralizacja funkcji pomocniczych jest popularnym działaniem mającym na celu optymalizację kosztów funkcjonowania grup kapitałowych. Przesłanką do wdrażania takich rozwiązań jest możliwość uzyskania istotnych efektów skali oraz efektów synergii (dotyczy to zwłaszcza grup funkcjonujących na międzynarodową skalę) oraz wysokiej specjalizacji i zwiększenia siły przetargowej grupy, co jest szczególności istotne w przypadku konsolidacji procesów zakupowych. Wskazane aspekty przekładają się na możliwość wygenerowania istotnych oszczędności w porównaniu z sytuacją, w której procesy będące przedmiotem centralizacji byłyby realizowane odrębnie przez poszczególne podmioty z grupy kapitałowej.
Są korzyści i jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta