Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana zasad płacowych po grudzie

22 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Marta Ślusarska-Gajek
Marta Ślusarska-Gajek aplikantka adwokacka, Kancelaria Gajek  i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Marta Ślusarska-Gajek aplikantka adwokacka, Kancelaria Gajek i Wspólnicy

Choć regulamin wynagradzania można wypowiedzieć, brakuje kodeksowego przepisu, który zezwalałby 
na to wprost. Łatwiej i szybciej odbędzie się to w firmie, w której nie działają związki zawodowe.

Jakie są wzajemne relacje między regulaminem premiowania a regulaminem wynagradzania? Czy u pracodawcy mogą obowiązywać oba te dokumenty jednocześnie?

Zgodnie z poglądami orzecznictwa regulamin premiowania należy traktować jako rodzaj regulaminu wynagradzania. Tak stwierdził m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2009 r. (II PK 232/08). Czytamy w nim, że regulamin premiowania jako regulamin wynagradzania (art. 772 k.p.) jest aktem normatywnym (art. 9 k.p.), a nie czynnością prawną w rozumieniu prawa cywilnego. Analogiczne stanowisko wyraził SN we wcześniejszym wyroku, z 6 grudnia 2005 r. (III PK 91/05). Uzasadniając go, SN wskazał, że niezależnie od nazwy regulaminu, jeśli układ nie określa go jako swojej integralnej części, natomiast reguluje on prawo pracownika do określonych składników wynagrodzenia lub innego świadczenia przysparzającego i jest przy tym ustalany zgodnie z wymogami określonymi w art. 772 k.p., jest on regulaminem wynagradzania w rozumieniu tego artykułu. Wskazać więc należy, że z art. 772 § 1 k.p. nie wynika zakaz tworzenia regulaminu wynagradzania ujętego w kilku dokumentach.

Tak jest także wtedy, gdy u pracodawcy obowiązują zarówno regulamin premiowania, jak i wewnętrzne przepisy prawa pracy w zakresie wynagradzania, tj. układ zbiorowy lub regulamin wynagradzania. Orzecznictwo dopuszcza jednoczesne obowiązywanie regulaminu i układu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament