Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy ocenie nieszczęścia na posadzie liczą się cztery okoliczności

22 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Sebastian Kryczka

Rezultatem zerwania związku zdarzenia z zajęciami służbowymi będzie odmowa uznania go za wypadek przy pracy. Pozbawi to etatowca świadczeń wypadkowych.

Aby zdarzenie zakwalifikować jako wypadek przy pracy, musi być ono nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodować określoną szkodę na osobie – uraz albo śmierć oraz pozostawać w związku z pracą – czasowym, miejscowym oraz funkcjonalnym. To definicja wypadku przy pracy z art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm., dalej ustawa wypadkowa). Brak choćby jednej z czterech przesłanek spowoduje, że zdarzenia nie uzna się za wypadek przy pracy, nawet gdyby każdy z pozostałych trzech wymogów nie budził wątpliwości.

Łączność z pracą

Najbardziej charakterystyczny jest ten, że zdarzenie musi pozostawać w związku z pracą. Samo określenie użyte w przepisach „wypadek przy pracy" jest mylące. Można bowiem dojść do wniosku, że wypadek przy pracy będzie miał miejsce tylko „przy pracy", a więc tylko podczas faktycznego wykonywania czynności składających się na umówione zadania. Tymczasem za wypadki przy pracy należy uznać zdarzenia, do których dochodzi podczas wykonywania konkretnych czynności pracowniczych, jak i takie, które mają związek z pracą w szerszym rozumieniu.

Związek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament