Model przekształcenia SP ZOZ wpływa na wysokość kapitałów spółki
Wartość rozliczeń międzyokresowych odpowiadająca niezamortyzowanej części nieruchomości będzie ujmowana w zależności od tego, czy zostały one przekazane nowemu podmiotowi na własność przed czy po przekształceniu.
Marek Binio
Wniesienie nieruchomości będących własnością podmiotu przekształcającego do spółki powstałej w wyniku przekształcenia SP ZOZ w spółkę prawa handlowego wpływa na wysokość kapitału własnego w tej spółce. W zależności od sposobu i momentu wniesienia tych nieruchomości, tj. na dzień przekształcenia lub po tym dniu, skutki przeszacowania ich do wartości rynkowej i wpływ na kapitał własny mogą być różne. W pierwszym przypadku na wysokość kapitału własnego wpłynie różnica pomiędzy wartością rynkową a wartością netto nieruchomości w księgach rachunkowych w SP ZOZ na dzień przekształcenia, natomiast w drugim przypadku wartość rynkowa nieruchomości (aport). Decyzja o sposobie wniesienia tych nieruchomości do spółki ma szczególnie znaczenie w przypadku SP ZOZ, które na dzień przekształcenia wykazują niskie lub ujemne fundusze (założycielski i zakładu) i wysoką wartość netto nieruchomości będących własnością podmiotu przekształcającego.
Przekształcenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (dalej: SP ZOZ) w spółki kapitałowe zostało uregulowane w art. 59 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 217 ze zm.; dalej: ustawa). Jeżeli ujemny wynik finansowy za dany rok obrotowy, rozpoczynający się po dniu wejścia w życie ustawy, nie zostanie pokryty przez organ tworzący SP ZOZ w ciągu roku od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta