Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczący się, otwarci urzędnicy sprzyjają przedsiębiorcom

22 grudnia 2014 | Fundusze na rozwój i badania
Środki na trzy główne obszary
źródło: Rzeczpospolita
Środki na trzy główne obszary

Administracja. Instytucje publiczne mogą pozytywnie kształtować klimat dla małych i średnich przedsiębiorstw, 
wspierając ich potencjał rozwojowy.

Innowacje mają kluczowy wpływ na wzrost gospodarczy i rozwój przedsiębiorstw w długim okresie. Jednak wiele ich cech sprawia, że bodźce czysto rynkowe są zbyt słabe, aby gospodarka osiągnęła optymalny poziom zaangażowania zasobów w działalność innowacyjną. Czynniki osłabiające bodźce do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i tworzenia innowacji wpływają negatywnie na bezpośrednie nakłady przedsiębiorstw na działalność innowacyjną oraz osłabienie zaangażowania podmiotów prywatnych w tworzenie ram instytucjonalnych wspierających powstawanie innowacji, takich jak klastry, parki technologiczne czy inkubatory przedsiębiorczości.

We współczesnej gospodarce zachodzą liczne procesy, takie jak lawinowo przyrastająca wiedza, wzrost znaczenia kapitału intelektualnego, rosnąca konkurencja i postępująca globalizacja napędzana technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, które faworyzują gospodarki nastawione na tworzenie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań kosztem gospodarek tradycyjnych. W takich warunkach pojedyncze działania na rzecz sektora MŚP mają ograniczoną skuteczność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament