Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Innowacje: w co warto inwestować

22 grudnia 2014 | Fundusze na rozwój i badania

Branże | Obszary podatne na innowacje to niewątpliwie technologie informacyjno-komunikacyjne, inteligentna energetyka, farmacja, biotechnologia, przemysł lotniczy, nowe materiały i nanotechnologie.

Nie ma obszarów niepodatnych na innowacje. Wszystkie, choć w różnym stopniu, wymagają innowacji podnoszących poziom produktywności. Dlatego każdy sektor przemysłu ma sobie tylko właściwy poziom zaangażowania i wydatków na badania, prace rozwojowe i innowacje ( B+R+I). Przykładowo przemysł farmaceutyczny czy ten związany z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT) przeznaczają na badania i prace rozwojowe znacznie więcej pieniędzy niż wydobywczy lub lekki. Branże różnią się również, jeśli chodzi o wkład badań podstawowych w ich rozwój. Najwięcej odwołań do badań podstawowych znajduje się w patentach powstałych w przemyśle chemicznym oraz przetwórstwie żywności (odwołania do chemii, biologii i medycyny klinicznej). Następnie w produktach elektrycznych i elektronicznych (fizyka i nauki inżynieryjne). Najmniej odwołań do badań podstawowych znajdujemy w przemyśle transportowym.

Dobrze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament