Kiedy usługa finansowa jest odrębna od dostawy towarów
Spółka, która kupuje sprzęt medyczny od producenta i później sprzedaje go szpitalowi z udzieleniem kredytu kupieckiego, ma prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia towaru.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 20 listopada 2014 r. (ISA/Wr 1816/14).
Spółka chce nabyć sprzęt medyczny, a następnie sprzedać go szpitalom, udzielając im kredytu kupieckiego. Ma to następować według określonego schematu. Spółka wraz z producentem sprzętu medycznego przystąpi do przetargów. W razie wygranej producent zrealizuje dostawę sprzętu na rzecz spółki, wystawiając na nią z tego tytułu fakturę VAT. Następnie spółka sprzeda ww. sprzęt szpitalowi, wystawiając fakturę obejmującą: cenę za dostawę sprzętu, należność z tytułu usługi finansowania dostawy – w postaci odroczenia płatności poprzez rozłożenie jej na raty. Szpital zapłaci spółce za dostawę oraz usługi jej finansowania w ratach.
Spółka zapytała, czy w opisanym schemacie będzie jej przysługiwać pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia od producenta sprzętu medycznego odsprzedawanego w dalszej kolejności szpitalowi. Zdaniem spółki, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta