Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uratować media publiczne

22 grudnia 2014 | Publicystyka, Opinie | Sławomir Rogowski
„Rolnik szuka żony” w TVP1. „Globalna wioska” McLuhana łatwo zamienia się w „globalną wiochę”
źródło: VIPHOTO/EAST NEWS
„Rolnik szuka żony” w TVP1. „Globalna wioska” McLuhana łatwo zamienia się w „globalną wiochę”
źródło: materiały prasowe

Powszechna składka audiowizualna spowoduje, że media publiczne nie będą uczestniczyć w wyścigach oglądalności, walczyć o rynkową skuteczność przekazu reklamowego czy epatować sensacyjnością – pisze członek KRRiT.

W ostatnich dniach Telewizja Polska uruchomiła usługę „Strefa widza", za co jej chwała. To pomysł polegający na udostępnieniu wielu atrakcyjnych programów nadawcy publicznego, m.in. premierowych odcinków popularnych seriali, młodego współczesnego kina polskiego, kultowych polskich seriali z lat 50., 60. i 70. w internecie. Warunek jest jeden – usługa jest dostępna tylko dla osób płacących abonament radiowo-telewizyjny.

Inicjatywa godna odnotowania jako sposób zachęcenia obywateli do uiszczania opłaty, a więc de facto przestrzegania obowiązującego prawa. W państwie obywatelskim jest to sytuacja kuriozalna. To tak jakby przestrzeganie prawa było konkursem czy loterią i wymagało marketingowych bonusów. A przecież to tylko prawo, to regulacja. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji programy nadawcy publicznego powinny być dostępne dla ogółu społeczeństwa obywatelskiego.

Globalna wiocha

W Polsce aktualna proporcja obywateli (domostw) posiadających odbiornik telewizyjny i płacących abonament do ogółu obywateli wynosi 1 do 38, w sąsiednich Niemczech zaś 1 do 2! Skąd taka niechlubna różnica?

Niemcy od 1 stycznia 2013 r. działająna podstawie nowej ustawy, która stworzyła instytucję składki audiowizualnej. Po pierwszym roku funkcjonowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament