Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej wyzwisk, mniej bicia

22 grudnia 2014 | Kraj | Grażyna Zawadka Grażyna Zawadka

Mniej niż połowa badanych zgłasza przemoc. Co trzeci nie zna żadnej instytucji pomagającej ofiarom.

Co siódmy Polak przyznał, że w ostatnim roku był świadkiem przemocy domowej, ale tylko 42 proc. z nich zgłosiło ten fakt właściwym instytucjom – wynika z przygotowanego na zlecenie MSW sondażu, do którego dotarła „Rzeczpospolita". Na zlecenie MSW Ipsos przepytał tysiąc osób z kraju o to zjawisko.

Lepsza świadomość

– Jeśli tyle osób nie pozostało głuchych na krzywdę, to nie jest najgorzej. Ludzie są bardziej wrażliwi na przemoc, ale wciąż trzeba im uświadamiać, że jeżeli nie reagują, to dają na nią przyzwolenie – mówi Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Z danych policji wynika, że w 2013 r. ofiarami przemocy w rodzinie padło blisko 87 tys. osób. Głównie kobiety. Co czwartą ofiarą jest dziecko.

Co jeszcze wynika z sondażu? 14 proc. badanych przyznało, że w ostatnim roku było świadkami przemocy w rodzinie. Co ciekawe, najczęściej byli świadkami przemocy psychicznej, która przejawiała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament