Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik opodatkuje tylko zindywidualizowane świadczenia

22 grudnia 2014 | Ekspert księgowy

Ubezpieczenie opłacone przez spółkę na rzecz zarządzających nią osób 
nie jest dla nich przychodem.

Spółka akcyjna wystąpiła z wnioskiem o interpretację w zakresie jej obowiązków jako płatnika. Wyjaśniła, że zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia, która obejmowałaby członków zarządu, rady nadzorczej oraz dyrektorów. Członkowie zarządu oraz dyrektorzy są pracownikami spółki. Z członkami rady nadzorczej spółka zawarła umowy-zlecenia. Z wniosku wynikało, że ubezpieczenie dotyczyłoby odpowiedzialności cywilnej z tytułu uchybień, błędów i nieprawidłowych działań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych. Umowa miała obejmować byłych, obecnych oraz przyszłych członków władz spółki oraz jej dyrektorów. Polisa miałaby charakter bezimienny, tzn. nie dotyczyłaby konkretnych osób, tylko tych, które w danym czasie pełnią konkretne funkcje.

Spółka zapytała, czy płacone przez nią składki będą przychodem dla objętych ubezpieczeniem członków zarządu i rady nadzorczej oraz dyrektorów i czy może w związku z tym występować jako płatnik PIT.

Fiskus odpowiedział, że tak. Jego zdaniem za przychód należy uznać każde przysporzenie majątkowe, w tym także objęcie ochroną wynikającą z umowy ubezpieczenia przy jednoczesnym braku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament