Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpraca z uczelnią medyczną bez preferencji

22 grudnia 2014 | Ekspert księgowy

Wykonywanie badań diagnostycznych 
i laboratoryjnych na zlecenie uniwersytetu lub innego ośrodka badawczego nie jest usługą zdrowotną i nie korzysta ze zwolnienia z VAT.

Pod koniec lutego 2014 r. szpital specjalistyczny wystąpił o wykładnię przepisów ustawy o VAT. Z wniosku wynikało, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności medycznej szpital wykonuje – w niewielkim zakresie w stosunku do podstawowej działalności finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia – badania laboratoryjne i diagnostyczne. Ich realizacja jest związana z prowadzeniem badań naukowych przez podmioty trzecie. Najczęściej badania takie prowadzone są we współpracy z wyższą uczelnią medyczną, której jednostki od 30 lat prowadzą swoją działalność naukowo-dydaktyczną również przez szpital (tzw. oddziały kliniczne). W ramach tej współpracy uczelnia zleca zabezpieczanie materiału do badań pobieranego od chorych leczonych w szpitalu. Obejmuje to także wykonanie oznaczeń i badań, takich jak badania krwi, testy immunoenzymatyczne i genetyczne. Szpital zauważył, że uczelnia wnosi na jego rzecz opłatę zwykle według cennika.

Podatnik zapytał, czy usługa polegająca na wykonywaniu badań diagnostycznych i laboratoryjnych na zlecenie uczelni wyższej lub innego ośrodka badawczego jest usługą zdrowotną w znaczeniu art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT i jako takie jest zwolnione z VAT.

Fiskus uznał, że szpital nie ma prawa do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament