Współpraca z uczelnią medyczną bez preferencji
Wykonywanie badań diagnostycznych i laboratoryjnych na zlecenie uniwersytetu lub innego ośrodka badawczego nie jest usługą zdrowotną i nie korzysta ze zwolnienia z VAT.
Pod koniec lutego 2014 r. szpital specjalistyczny wystąpił o wykładnię przepisów ustawy o VAT. Z wniosku wynikało, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności medycznej szpital wykonuje – w niewielkim zakresie w stosunku do podstawowej działalności finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia – badania laboratoryjne i diagnostyczne. Ich realizacja jest związana z prowadzeniem badań naukowych przez podmioty trzecie. Najczęściej badania takie prowadzone są we współpracy z wyższą uczelnią medyczną, której jednostki od 30 lat prowadzą swoją działalność naukowo-dydaktyczną również przez szpital (tzw. oddziały kliniczne). W ramach tej współpracy uczelnia zleca zabezpieczanie materiału do badań pobieranego od chorych leczonych w szpitalu. Obejmuje to także wykonanie oznaczeń i badań, takich jak badania krwi, testy immunoenzymatyczne i genetyczne. Szpital zauważył, że uczelnia wnosi na jego rzecz opłatę zwykle według cennika.
Podatnik zapytał, czy usługa polegająca na wykonywaniu badań diagnostycznych i laboratoryjnych na zlecenie uczelni wyższej lub innego ośrodka badawczego jest usługą zdrowotną w znaczeniu art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT i jako takie jest zwolnione z VAT.
Fiskus uznał, że szpital nie ma prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta