Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od czego zależy sposób korekty

22 grudnia 2014 | Ekspert księgowy
Marta 
Komorowska
źródło: materiały prasowe
Marta 
Komorowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

O tym, jak zostaną ujęte skutki pomyłek wykrytych w księgach, decyduje poziom ich istotności oraz to, 
czy sprawozdanie finansowe spółki jest już zatwierdzone.

W zatwierdzonym sprawozdaniu nie można już wprowadzać korekt. Oznacza to, że nie można również wprowadzać żadnych zapisów do ksiąg będących podstawą sporządzenia tego sprawozdania. Gdy jednak po zatwierdzeniu sprawozdania zostaną ujawnione błędy wskazujące na nieprawidłowość jego sporządzenia, to oczywiście należy je skorygować. Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7, rozdział V „Poprawianie błędów") błędami popełnionymi w poprzednich latach obrotowych są pominięcia lub nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych jednostki za poprzedni rok bądź wcześniejsze lata obrotowe, powodujące istotne zniekształcenie danych sprawozdawczych zawartych w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych za poprzednie lata, w wyniku których sprawozdania te nie mogą być uznane za jasno i rzetelnie przedstawiające sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy jednostki.

Jak powstają

Błędy poprzednich okresów mogą być wynikiem nieuwzględnienia lub błędnego uwzględnienia wiarygodnych informacji, które były dostępne przed zatwierdzeniem sprawozdania, lub takich, co do których można by zasadnie oczekiwać, że zostaną otrzymane i uwzględnione w procesie sporządzania i prezentacji tych sprawozdań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament