Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybszy finisz kariery zawodowej, gdy był staż przy cięższej robocie

22 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Tylko ZUS wyda wiążącą informację o tym, czy stanowiska pracy i okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach uprawniają do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Pracownik chce przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Od 1 stycznia 2006 r. do chwili obecnej jest zatrudniony w zakładzie jako spawacz elektryczny i gazowy. Natomiast od 1976 r. do 2005 r. włącznie pracował u poprzedników na następujących stanowiskach:

- od 1 stycznia 1976 r. do 31 grudnia 1986 r. – spawacz,

- od 1 stycznia 1987 r. do 31 grudnia 1999 r. – ślusarz,

- od 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2005 r. – pomocnik maszynisty. W żadnym z posiadanych przez niego świadectw pracy nie ma informacji, czy było to stanowisko w szczególnych warunkach. Do kogo mamy się zwrócić o wiążącą ocenę, czy te okresy zatrudnienia i stanowiska pracy zezwolą pracownikowi przejść na wcześniejszą emeryturę? – pyta czytelnik.

Wyłącznie ZUS może wiążąco ocenić, czy stanowiska: spawacz, ślusarz i pomocnik maszynisty, odpowiadają ściśle rodzajowi pracy z wykazu, działu i pozycji rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. i zarządzenia resortowego. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament