Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy opłatę wstępną trzeba rozliczać w czasie

22 grudnia 2014 | Ekspert księgowy

Kwota uiszczana przez korzystającego w momencie rozpoczęcia leasingu jest przeznaczana na pokrycie części wartości przedmiotu leasingu.

W jaki sposób ujmować w księgach wstępną opłatę leasingową? Czy ewidencja zależy od tego, czy leasing jest kwalifikowany jako finansowy lub operacyjny? – pyta czytelnik.

Zagadnienie ewidencjonowania leasingu opisuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 (KSR nr 5) „Leasing, najem i dzierżawa". Umowami leasingu w rozumieniu standardu są również nazwane w kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas oznaczony. Różnice w ewidencji umów leasingu operacyjnego i finansowego wynikają z odmiennej kwalifikacji leasingowanego przedmiotu do aktywów jednej ze stron umowy. Przedmiot umowy leasingu operacyjnego jest zaliczany do środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych finansującego (on dokonuje odpisów amortyzacyjnych). Zasadniczo ryzyka i korzyści wynikające z przedmiotu umowy nie są przenoszone na korzystającego.

Natomiast w przypadku leasingu finansowego to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych, ponieważ leasingowaną rzecz wykazuje w swoich aktywach. O leasingu finansowym mówimy wtedy, gdy umowa spełnia chociaż jeden z warunków przedstawionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości >patrz ramka.

Spółki, których roczne sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowi badania, umowy leasingowe, o których mowa wyżej, mogą klasyfikować według zasad określonych przepisami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament