Czy opłatę wstępną trzeba rozliczać w czasie
Kwota uiszczana przez korzystającego w momencie rozpoczęcia leasingu jest przeznaczana na pokrycie części wartości przedmiotu leasingu.
W jaki sposób ujmować w księgach wstępną opłatę leasingową? Czy ewidencja zależy od tego, czy leasing jest kwalifikowany jako finansowy lub operacyjny? – pyta czytelnik.
Zagadnienie ewidencjonowania leasingu opisuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 (KSR nr 5) „Leasing, najem i dzierżawa". Umowami leasingu w rozumieniu standardu są również nazwane w kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas oznaczony. Różnice w ewidencji umów leasingu operacyjnego i finansowego wynikają z odmiennej kwalifikacji leasingowanego przedmiotu do aktywów jednej ze stron umowy. Przedmiot umowy leasingu operacyjnego jest zaliczany do środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych finansującego (on dokonuje odpisów amortyzacyjnych). Zasadniczo ryzyka i korzyści wynikające z przedmiotu umowy nie są przenoszone na korzystającego.
Natomiast w przypadku leasingu finansowego to korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych, ponieważ leasingowaną rzecz wykazuje w swoich aktywach. O leasingu finansowym mówimy wtedy, gdy umowa spełnia chociaż jeden z warunków przedstawionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości >patrz ramka.
Spółki, których roczne sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowi badania, umowy leasingowe, o których mowa wyżej, mogą klasyfikować według zasad określonych przepisami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta