Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarób na deskach i dwóch kółkach

22 grudnia 2014 | Dobra Firma
Wyposażenie wypożyczalni i serwisu narciarskiego pochłonie co najmniej 30 tysięcy złotych
źródło: AFP
Wyposażenie wypożyczalni i serwisu narciarskiego pochłonie co najmniej 30 tysięcy złotych

Usługi | Polacy coraz chętniej jeżdżą na nartach i rowerach. Wypożyczalnia sprzętu może być dobrym pomysłem na biznes.

Michał Duszczyk

Polacy pokochali ruch. Coraz więcej z nas biega, pływa, jeździ na rowerze. Problem w tym, że staramy się uprawiać sporty, które nie generują dużych kosztów. Jak podaje GUS, jedynie 41 proc. gospodarstw domowych wydaje jakiekolwiek pieniądze na sport i rekreację. Wynik nie zachwyca, ale pocieszający może być fakt, że cztery lata temu było znacznie gorzej.

Większym powodzeniem cieszą się sporty letnie niż zimowe, choć narciarstwo staje się coraz bardziej powszechne. Na nartach jeździ około 3 mln Polaków (prawie 3 proc. z nas deklaruje umiejętności szusowania w stopniu zaawansowanym). Procentowo to tyle, co we Francji czy na Słowacji, choć mniej niż w Szwajcarii (tam zimowy sport uprawia 37 proc. mieszkańców kraju) i Czechach (20 proc.). Polska pod względem narciarskim jest więc atrakcyjnym rynkiem. Barierą są jednak pieniądze. Zakup nart, snowboardu i reszty niezbędnego zimowego ekwipunktu przerasta możliwości przeciętnego Polaka.

Wedug GUS na sport wydajemy w roku poniżej 500 zł. Najrzadziej kupujemy łyżwy i narty. Efekt? Jedynie zaledwie w co dziesiątym gospodarstwie domowym znajdziemy narty. I trudno się dziwić, bo wyposażenie się we własny sprzęt zjazdowy jest niezwykle kosztowne. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju wypożyczalnie nart i sprzętu narciarskiego. Punkty tego typu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10023

Wydanie: 10023

Spis treści

Media planet

Zamów abonament