Jak Hiszpanie podbili świat finansów
Banco Santander od początku swojego istnienia miał jeden cel – stać się bankiem numer jeden na świecie.
Agnieszka kamińska
Ponadstupięćdziesięcioletnie dzieje hiszpańskiej instytucji to historia globalnych ambicji i konsekwentnej strategii, której celem jest budowa przynoszącej zyski, wiarygodnej i stabilnej grupy finansowej skoncentrowanej na usługach dla klientów prywatnych.
W ciągu ostatniej dekady Banco Santander zwiększył wartość zarządzanych aktywów o połowę, dzisiaj to ponad 1,2 bln euro.
Na koniec III kwartału tego roku grupa osiągnęła zysk w wysokości 4,4 mld euro, z czego największa część pochodzi z działalności na rynkach brytyjskim, brazylijskim i w rodzimej Hiszpanii.
Łącznie w Europie i obu Amerykach bank otworzył prawie 14 tys. oddziałów, w których obsługuje ponad 100 mln klientów i zatrudnia 183 tys. pracowników. Na koniec września 2014 r. kapitalizacja Banco Santander wynosiła 91,2 mld euro, a rozproszony akcjonariat liczył ponad 3 mln udziałowców.
Historia podbojów
Największy dziś bank w strefie euro i jeden z największych na świecie został założony w 1856 roku. Historia Santandera to od samego początku opowieść o fuzjach i przejęciach oraz zdobywaniu coraz to nowych rynków.
Od momentu powstania bank połknął kilkadziesiąt innych instytucji w Hiszpanii i już w setną rocznicę założenia był siódmy na liście największych hiszpańskich banków.
Kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta