Kwoty za autostrady i parkingi to inne niezbędne wydatki
Pracownik, który otrzymuje od firmy zwrot pieniędzy wydanych w czasie delegacji na przejazd płatnymi drogami lub postój prywatnego auta, nie zostanie obciążony podatkiem z tego tytułu.
Naszym pracownikom odbywającym podróże służbowe (w kraju i za granicą) prywatnymi samochodami osobowymi oprócz zwrotu kosztów przejazdu – na podstawie obowiązującego u nas regulaminu – zwracamy również poniesione przez nich wydatki za przejazdy płatnymi autostradami i za parkingi. Czy zwrot kwot wydatkowanych przez pracownika na te opłaty podlega zwolnieniu z PIT w całości czy do wysokości tzw. kilometrówki jako wydatki związane ze zwrotem kosztów przejazdu prywatnym samochodem pracownika? – pyta czytelniczka.
Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu osobowego (motocykla lub motoroweru) na potrzeby działalności pracodawcy jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 września 2014 r., ILPB2/415-649/14-2/TR; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 26 maja 2014 r., IBPBII/2/415-319/14/MZa).
Źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta