Za bezpieczeństwo i higienę pracy odpowiada także medyk
Nie ma szans, aby szef dopuścił do obowiązków służbowych tego, kto wcześniej ominął gabinet lekarski. Za takie uchybienie pracodawcy grozi grzywna do 30 tys. zł.
W godzinach zadań i na koszt firmy
Pracodawca zawsze płaci za przeprowadzenie wstępnych badań lekarskich.
- Na czyj koszt odbywają się badania wstępne przed przyjęciem do pracy?
Zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu pracy badania wstępne przed przyjęciem pracownika do pracy są obowiązkowe i powinny być wykonane na koszt pracodawcy. Nie podlegają im jedynie osoby przyjmowane do pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy:
- u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy (dotyczy to także przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą) albo
- u innego pracodawcy – jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych).
Skierowanie na badania powinno zawierać:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
- u przyjmowanych do pracy lub przenoszonych na inne stanowiska – określenie stanowiska, na którym ta osoba ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta