Kto odpowie za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Jeśli kierownik powierzył na piśmie zastrzeżone dla siebie czynności związane z przeprowadzeniem postępowania pracownikowi, to on poniesie odpowiedzialność za nieprawidłowości finansowe.
Artykuł 18 ust. 1 prawa zamówień publicznych (pzp) czyni kierownika w instytucji zamawiającego odpowiedzialnym za przygotowanie oraz prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Ale może też on powierzyć wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności pracownikom tej instytucji. Wówczas to pracownik jest odpowiedzialny za podejmowane czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania, w takim zakresie, w jakim zostały mu przypisane.
Imienne upoważnienie
Instytucja powierzenia została uregulowana w ustawie o finansach publicznych (ufp). W art. 53 ust. 2 tej ustawy wskazano, że jeżeli kierownik jednostki powierza innym pracownikom obowiązki związane z gospodarką finansową, to przyjęcie ich winno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym jednostki.
Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 3 pzp kierownik zamawiającego określa organizację, skład, tryb pracy oraz zakres obowiązków członków komisji przetargowej, mając na celu zapewnienie sprawności jej działania, indywidualizacji odpowiedzialności jej członków za wykonywane czynności oraz przejrzystości jej prac, jak i zatwierdzenie czynności komisji przetargowej. Wobec powyższego można uznać, że to kierownik zamawiającego ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość przeprowadzonego postępowania.
Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta