Wzrost zatrudnienia przyśpieszył rozpatrywanie spraw
Tomasz Podlejski | Najczęściej pada argument, że podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste jest rażąco wysoka, operat jest nierzetelny, a rzeczoznawca przygotował go, biorąc pod uwagę niewłaściwe nieruchomości.
Rz: Dużo wniosków kwestionujących podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste wpływa do samorządowego kolegium odwoławczego?
Tomasz Podlejski: Zdziwi się pani. Mało.
Mało?
Tak, w tym roku wpłynęło mniej niż 3 tys. spraw. W porównaniu z ubiegłymi latami nie jest to dużo. W rekordowym 2013 r. trafiło do warszawskiego samorządowego kolegium odwoławczego aż 12 934 wniosków. Rok wcześniej było to 9530, a w 2014 r. – jedynie 4754. Zatem jest znaczne obniżenie wpływu i ta tendencja spadkowa się utrzymuje.
Czy to oznacza, że samorządowe kolegium odwoławcze szybciej niż w latach wcześniejszych będzie rozpatrywało sprawy?
Niestety nie. Do tej pory rozpatrujemy jeszcze te z 2013 r. Sądzę, że dopiero za dwa lata znikną zaległości i zaczniemy orzekać na bieżąco. Pod warunkiem oczywiście, że do końca roku wpłynie nie więcej niż 1000 wniosków, a z tego, co wiem, to szykują się istotne podwyżki rocznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta