Czy sąd może orzekać na podstawie złego nagrania
Liczba nagrywanych rozpraw systematycznie rośnie, tymczasem niejasności budzi, jaki status ma nagranie i jego transkrypcja.
Marek Domagalski
Do zarzutów natury technicznej i organizacyjnej do wdrażanego od kilku lat systemu nagrywania rozpraw doszły wątpliwości natury prawnej. Okazuje się, że gdy nagranie jest złej jakości, to nie ma pewności, czy sędzia może opierać się na spisanej jego wersji, czyli transkrypcji. Jest to o tyle ważne, że rejestrowane rozprawy zwykle nie są protokołowane.
Status nagrań
Wątpliwości co do protokołu elektronicznego powziął Sąd Okręgowy w Warszawie, XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy, w osobie sędzi Anety Łazarskiej przy rozpatrywaniu dość zwyczajnej sprawy o zapłatę kilku tysięcy złotych. Po pierwsze, czy przeniesienie treści nagrania na papier, czyli transkrypcja elektronicznego protokołu, ma status dokumentu urzędowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta