Eksportowe ryzyko można ograniczyć
Większość małych i średnich eksporterów nie zabezpiecza się przed problemami z wypłacalnością kontrahenta.
Adam woźniak
Duża część przedsiębiorców z mikro, małych i średnich firm nie zabezpiecza się przed ryzykiem, jakim jest niesolidność lub niewypłacalność kontrahenta. Takie zagrożenie występuje zwłaszcza na dalekich rynkach. Są wciąż słabo rozpoznane, choć atrakcyjne ze względu na dużą chłonność, słabszą konkurencję i możliwość osiągania większych zysków w porównaniu z bliskimi i dużo bezpieczniejszymi rynkami Unii Europejskiej.
Choć i na tych ostatnich nie należy zaniedbywać ostrożności: z badań przeprowadzonych w październiku przez Instytut Keralla Research wynika, że jedna czwarta firm sektora MŚP prowadzących działalność eksportową obawia się ryzyka transakcji, a tyle samo przyznaje, że widzi ryzyko w pozyskaniu wiarygodnego kontrahenta. Mimo to aż trzy czwarte mikro, małych i średnich firm w ogóle się nie zabezpiecza na wypadek kłopotów z płatnościami.
Ryzykowni kontrahenci
Niewiele lepiej jest z badaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta