Jednym z warunków natychmiastowego zwolnienia jest oczywista wina
W razie ciężkiego naruszenia przez urzędnika służby cywilnej jego podstawowych obowiązków można rozwiązać z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia pod warunkiem, że jego wina jest oczywista. Pracodawca ma tylko miesiąc na zastosowanie tej sankcji.
Problem
Pracodawca zamierza rozwiązać z urzędnikiem służby cywilnej stosunek pracy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez urzędnika jego podstawowych obowiązków. Czy można stwierdzić oczywistą winę urzędnika, będącą warunkiem takiego zwolnienia, bez postępowania wyjaśniającego, a następnie dyscyplinarnego?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 71 ust. 7 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem służby cywilnej bez wypowiedzenia z winy urzędnika może nastąpić w razie:
- ciężkiego naruszenia przez urzędnika podstawowych obowiązków członka korpusu, jeżeli wina urzędnika jest oczywista,
- popełnienia przez urzędnika w czasie trwania stosunku pracy przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, bądź
- zawinionej przez urzędnika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, jeżeli nie jest możliwe wyznaczenie urzędnikowi stanowiska uwzględniającego jego przygotowanie zawodowe.
Rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem służby cywilnej bez wypowiedzenia z winy urzędnika nie może nastąpić po upływie miesiąca od dnia uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy (art. 71 ust. 8 u.s.c.).
W art. 113 ust. 1 u.s.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta