Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważna jest teraz stopa referencyjna NBP

20 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Paweł Sowisło
Paweł 
Sowisło
źródło: materiały prasowe
Paweł 
Sowisło

Mechanizm obliczania odsetek – zarówno kapitałowych, jak i za opóźnienie w płatności, jest jednolity. Odrębnie uregulowane są maksymalne odsetki za opóźnienie.

Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015, poz. 1830), której podstawowym celem było dostosowanie krajowych przepisów do częściowo już wdrożonej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalcza- nia opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych.

Ustawa wprowadziła istotne zmiany w zakresie zasad ustalania wysokości odsetek. Wprowadzone zostały odrębne kategorie „odsetek ustawowych" oraz „odsetek ustawowych za opóźnienie", zmieniony został mechanizm określania wysokości tych odsetek, jak również dokonano odrębnego uregulowania maksymalnych odsetek za opóźnienie.

W ujęciu kodeksowym odsetki stanowią świadczenie pieniężne, do którego może być zobowiązany dłużnik korzystający ze środków pieniężnych innej osoby (wierzyciela). Odsetki, w zależności od ich charakteru, mogą pełnić różnego rodzaju funkcje – wynagrodzenia, kompensacyjną, sankcyjną. Tradycyjnie przyjmuje się, iż odsetki stanowią wynagrodzenie za korzystanie przez pewien czas z cudzego kapitału (odsetki kapitałowe) lub rekompensatę za opóźnienie w zapłacie wymagalnej już sumy pieniężnej (odsetki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament