Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O spawaczu, który się oryginałom nie kłaniał

20 kwietnia 2016 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe

Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu

Finlandia przeżywa największą aferę dotyczącą fałszowania dzieł sztuki w historii kraju i jedno z najbardziej rozległych śledztw w Europie. Autorowi falsyfikatów udało się wywieść w pole policję, prestiżowe domy aukcyjne i ekspertów sztuki. Plagiaty sprzedano także w Szwecji i prawdopodobnie we Francji za 16 mln euro.

Historia zaczyna się ponad 30 lat temu w Naantali, 17 km na północny zachód od Turku. Kierowca opla berlinga wraca ze Szwecji. Na tylnym siedzeniu auta przewozi obraz olejny przedstawiający rybaka naprawiającego sieć z syganturą A. Edelfelt. W bagażniku transportuje również pastelę „Koneser sztuki" z tym samym podpisem fińskiego mistrza.

Dzieła sygnowane nazwiskiem Alberta Edelfelta wzbudzają uzasadnione zainteresowanie celników. Przywołany na miejsce szef Muzeum Sztuki w Turku ocenia, że obrazy namalowano w okresie życia artysty, w latach 1854–1905. Nie są one jednak „w żaden sposób"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament