Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób księgować pożyczkę od udziałowca

20 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zobowiązania, które spółka zaciąga u wspólników, ewidencjonowane są na koncie „Pozostałe rozrachunki". 
W ciągu roku są one wykazywane w księgach rachunkowych w wartości nominalnej z dnia otrzymania środków.

W obrocie gospodarczym instytucja pożyczki znajduje powszechne zastosowane. Jej znaczenie wzrasta w okresach spowolnienia gospodarki, kiedy to przedsiębiorstwa doświadczają negatywnych zjawisk utrudniających rozwój, takich jak: pogorszenie wskaźnika rotacji należności lub wzrost rezerw na tzw. złe długi. W warunkach zwiększonego zapotrzebowania na kapitał obrotowy, przy równoczesnym ograniczeniu dostępu do innych źródeł finansowania (np. kredytów bankowych), pożyczki pozwalają nie tylko przetrwać kryzys, ale nawet wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną na rynku.

Obowiązki stron są opisane w kodeksie cywilnym

Przez umowę pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 § 1 k.c.). Umowa może określać termin zwrotu pożyczki. Jeżeli termin taki nie został oznaczony, to dłużnik powinien zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu umowy przez pożyczkodawcę.

Na szczególnych zasadach

Pożyczka może być udzielana spółce przez jej wspólnika lub akcjonariusza (tzw. pożyczka podporządkowana). Tego typu pożyczki zalicza się do dłużnych form dokapitalizowania spółek....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament